Yıldız Savaşları'nın kaybolan negatiflerine ulaşıldı

Yıldız Savaşları'nın kaybolan negatiflerine ulaşıldı

Amerikalı ünlü yapımcı, yönetmen ve senarist George Lucas'ın dünyanın dört bir yanında milyonlarca hayranı bulunan efsanevi "Star Wars (Yıldız Savaşları)" serisinin beşinci filmi için çekilen kısa bir film, 33 yıl sonra ortaya çıkarıldı.


Senaryosu, serinin 1977 tarihli dördüncü filmi "Star Wars: Episode IV — A New Hope (Yeni Bir Umut)" ile En İyi Sanat Yönetmeni Oscar'ına layık görülen Roger Christian tarafından yazılan "Black Angel (Kara Melek)" adlı 25 dakikalık kısa film, kayıp bir prensesi bulmak için sihirli diyarlara yolculuk eden bir şövalyenin öyküsünü anlatıyor.


1980'de gösterime giren serinin beşinci filmi "Star Wars: Episode V — The Empire Strikes Back (İmparator)"dan önce gösterilmesi için sadece 50 bin dolarlık bir bütçeyle ve "İmparator" filminden artakalan 35 milimetrelik filmlerle İskoçya'da çekilen kısa film, birkaç Avrupa ülkesi ve Avustralya'da gösterilmişti.


Ünlü yönetmen Steven Spielberg de kısa filmi "hayatında gördüğü en esrarengiz" film olarak nitelemişti.


Filmin Londra'daki Boss Film Stüdyosu'nda saklanan orijinal negatifi, şirketin 1990'larda iflas etmesinin ardından kaybolmuştu.


Yıllar sonra Universal şirketinde çalışan bir kişinin arşivinde bulunan film, Pixar'da görsel efekt editörü olarak çalışan David Tanaka ile Athena Stüdyoları yapımcılarından Brice Parker tarafından dijital olarak yeniden düzenlendi.


33 yıl sonra ilk kez California'daki Mill Valley Festival'inde tekrar seyircisi ile buluşan filmin yönetmenliğini de üstlenen Christian, Yıldız Savaşları serisinin tutkunlarına "Kara Melek"in gelecek aylarda ya internetten ya da DVD olarak yayınlanacağı müjdesini verdi.


Star Wars


"Bilim-kurgu filmlerinin babası" olarak bilinen Yıldız Savaşları, tüm zamanların en iyi seri filmleri arasında yer alıyor.


İlk filmi "IV: A New Hope (Yeni Bir Umut)" 1977'de yayınlanan seri, 1980'de "V: The Empire Strikes Back (İmparator)", 1983'te "VI: Return of the Jedi (Jedi'ın Dönüşü)", 1999'da "I: The Phantom Menace (Gizli Tehlike)", 2002'de "II: Attack of the Clones Klonların Saldırısı)" ve 2005'te "III: Revenge of the Sith Sith'in İntikamı)" ile devam etmişti.


Işın kılıçları ve karakterleri ile seyircisini büyüleyen seri, kitaplar, çizgi romanlar, bilgisayar ve video oyunları, giyecekler ve oyuncakları ile devasa bir pazar yaratmıştı.


4,5 milyar dolar gişe başarısına ulaşan seri, şimdiye kadar en çok kazandıran üçüncü film serisi olarak da tarihe geçmişti.


Serinin en ünlü karakterleri arasında iyiyi temsil eden Jedi ile kötülüğü simgeleyen Sith'lerin yanı sıra Darth Vader, Yoda, Chewbacca, Han Solo, Greedo, Padme Amidala, Yüzbaşı Panaka da yer alıyor.


1977 ve 2005 yıllarında 25 kez Oscar'a aday gösterilen seri, "En İyi Görsel Efekt", "En İyi Ses Efekti", "En İyi Müzik", "En İyi Kostüm Tasarımı", "En İyi Sanat Yönetmeni" ve "En İyi Kurgu" dallarında 10 Oscar ödülü kazanmıştı. Lucas ise 1973 ve 1978'te iki kez "En İyi Yönetmen" Oscar ödülüne aday gösterilmişti.

 

Okunma Sayısı: 1023