İtalya'nın gururu "Muhteşem Güzellik"

İtalya'nın gururu

İtalyan yapımı "La Grande Bellezza (Muhteşem Güzellik)" filminin yabancı dilde en iyi film Oscar'ını kazanmasını İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, "Çarpıcı bir zafer", Başbakan Matteo Renzi de "İtalya'nın gururu" olarak değerlendirdi. 

ABD'nin Los Angeles kentinde her yıl verilen sinema endüstrisinin en önemli ödülü olan Oscar'da, yabancı dilde en iyi film ödülünü kazanan İtalyan "La Grande Bellezza (Muhteşem Güzellik)" filmi, daha önce 10 kez bu sevinci yaşayan ülkeye 11. gururu yaşattı.


Muhteşem Güzellik filminin Oscar'ı kazanmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano yazılı bir açıklama yaparak, yönetmen Paolo Sorrentino'nun İtalyan sinemasının geleneğini gerçeğini bugünün kostümleriyle yeniden yorumlayarak çarpıcı bir zafer kazandığını belirtti.


Sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan bir ileti gönderen Başbakan Renzi, "Sorrentino ve La Grande Bellezza ile İtalyan gururu anı" dedi.


Kültür Bakanı Dario Franceschini de Twitter'dan Sorrentino'yu başarısından ötürü arayarak tebrik ettiğini belirterek, "Yaşasın Sorrentino, yaşasın İtalyan sineması" dedi ve ülkesinin yeteneklerinin inandığı zaman kazanmayı hatırladığını dile getirdi.
"Muhteşem Güzellik"in Oscar'ı kazanması, İtalya'da interner ve görsel basınında geniş yer bulurken, Sorrentino ve filminden övgüyle söz edildi.


Haberlerde, dün geceki ödül töreninde Oscar heykelciğini aldıktan sonra bir konuşma yapan yönetmen Sorrentino'nun, filmde emeği geçenlerle, oyunculara ve ailesinin yanı sıra İtalyan sineması deyince ilk akla gelen yönetmenlerden olan Federico Fellini ile İtalyan futbolunda iz bırakan Arjantinli efsane futbolcu Diego Armando Maradona'ya teşekkür etmesi yer verildi.


Oscarlarda 11 kez yabancı dilde en iyi film ödülü kazanan İtalya, en son 1999'da ünlü İtalyan aktör Roberto Benigni'nin yazıp, yönetip oynadığı "La Vita Bella (Hayat güzeldir)" filmiyle yabancı dilde en iyi film ödülü kazanmıştı.

Okunma Sayısı: 1417