''Daire'' İstanbul Film Festivalinde izleyici ile buluşacak

''Daire'' İstanbul Film Festivalinde izleyici ile buluşacak

Hayatla düello yapanların filmi Daire, 16 Nisan Çarşamba günü saat 16:00’da Beyoğlu sinemasında oyuncularının katılımı ile İstanbul Film Festivali kapsamında izleyici ile buluşacak.

Bazen insan en aptalca ve saçma görünen şeyi yapar. Herşeyin üzerine geldiğini ve bunu umursamadığını göstermek ister. Hayatla inatlaşmanın keyfi gizlidir bu kararlarda.


Mantıklı hiç bir nedeni olmadığı halde paraşütle uçaktan atlayan adamın yerçekimine meydan okuması gibi. Bütün tehlikelerine rağmen en yüksek dağa çıkma tutkusu gibi. Girilmesi en zor okulun, en zor bölümünü birincilikle bitirip, diplomayı bile almadan küçük bir köye yerleşmek gibi.


İnsan kendisine ve dünyaya varlığını ispat etmek için yıkıcı gibi görünen bir yol seçebilir. Kimi zaman gerçekten istememesine rağmen, en saçma şeyi yapmaktan kendisini alıkoyamaz. Etraflarındakiler şaşkına döner, hatta öfkelenir. Dışarıdan bakana bu kararlar korkaklık, kaçış, inat, birilerine bedel ödetme ve hatta delilik emaresi olarak görünür. Ama bu kişi için, kainatla kavga edip, kazanmanın yolu en mantıksız görünen meydan okumalardan geçmektedir. Tek gerçek zafer kaosun içinde yatmaktadır.
Film hakkında

Yönetmenliğini ve senaristliğini Atıl İnaç‘ın, Yapımcılığını Derya Tarım ve Tolga Avcil' in gerçekleştirdiği “Daire” üç karakterin kullanılmayan bir havaalanı etrafında gelişen trajikomik hikayesidir.


Yaşamakta olduğumuz sert değişim dönemini konu alan absurd hikaye sıradışı güçlükler, engeller, durumlar karşısında döngüsel olarak daha sıra dışı çarelere, daha şaşırtıcı meydan okumalara cürret eden karakterlerin üzerine kuruludur.


“Daire” üniversitedeki öğretim görevini kaybettikten sonra kullanılmayan bir havaalanında güvenlik görevlisi olarak çalışmayı seçen Feramus ile çalıştığı taşra belediye tiyatrosu kapatılınca hayatla inatlaşmak adına bir Cami’de ölü yıkayıcı olmayı kabul eden Betül’ün fırsat bulamadıkları hüzünlü aşkları etrafında gelişir.


Uluslararası festivallere katılıyor

Adana Altın Koza Ulusal Yarışma Kategorisinde Türkiye Prömiyerini yapan, Film- Yön En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödülünü alan ve Sao Paolo Uluslarası Film Festivalinden International Premier için davet alan Daire filminin Uluslararası festival planlamaları devam ediyor.


"Daire" 2011 yılında Güneydoğu Avrupa film network’ü kapsamında üç ayrı ülkede senaryo, produksiyon ve dağıtım workshop’unda yeraldı. 2011 yılında İstanbul Film Festivali Türkiye-Fransa ortak yapım platformuna seçildi. Yine aynı yıl İtalya Trieste ortak yapım workshop’ı içerisinde tüm dünyadan seçilmiş olan sekiz projeden biri olarak yer aldı. 2013 yılında Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali’nin “Geliştirme Aşamasında olan Filmler” seçkisine davet alan Daire‘nin, yapımcılığını Lacivert Film Üstleniyor.


Başrollerinde Fatih Al, Nazan Kesal, Erol Babaoğlu’nun yer aldığı filmde, Görkem Kanbolat, Beren Demirkaya, Çağlar Çorumlu, Nihat Alptekin, Mehmet Ulay, Nalan Koruçim, Arın Kuşaksızoğlu, Aysan Sümercan, Doğukan Oruç ve Selen Üçer filmin diğer karakterlerine hayat verdi. Yönetmen Atıl İnaç’ın bir önceki filmi "Büyük Oyun" dünya prömiyerini Montreal film festivalinde gerçekleştirmiş, 23 farklı uluslararası film festivalinde yarışmış ve seyirci ile buluşmuş, en iyi film dahil olmak üzere ödüller kazanmış, Amerika ve Kanada' da Vanguard (USA) satış ajansı aracılığı ile DVD olarak izleyiciye sunulmuştur.

Okunma Sayısı: 926