17.Uçan süpürge kadın film festivali başladı

17.Uçan süpürge kadın film festivali başladı

Bu yıl 17. yıla giren festival, dünyanın dört bir yanından sinemacının katıldığı görkemli açılış töreni ile başladı. Şenay Gürler ve Yetkin Dikinciler’in neşeli sunumları geceye renk kattı.

 
15 Mayıs tarihine kadar devam edecek olan festivale, Festival Çok Güzel Gelsene sloganı damgasını vurdu. Ödül alan oyunculardan Şebnem Dönmez festivalle ilgili, “Bu kadar anlamlı olan bir ödül ve bu kadar anlamlı olan bir festival, 17 yıldır devam ediyorsa, 19 yıldır İKSV’de festival sürebiliyorsa, her şeye rağmen halen daha özel tiyatrolar direniyorsa, Gerçekten bizim hala umudumuz var demektir. Ancak, güzel günlere ulaşmak bu kadar zor olmamalı” diye konuştu.

Dersimin Kayıp Kızları Belgeseli ile gündeme gelen belgesel yönetmeni Nezahat Gündoğan’a ödülünü vermek için sahneye çıkan Emoş Gülver ise gecenin duygu dolu anlarını yaşatan büyük sürprizi oldu. 17.Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali kapsamında, sinemaya yıllarını adamış Muhterem Nur, onur ödülünü alırken, salonda ayakta alkışlandı. Beyazperde.com'un medya sponsoru olduğu festivalde, Ankaralı sinemaseverler için bir birinden keyifli etkinlikler hazırlandı.

Yapımcı, Zeynep Özbatur Atakan’dan “yaratıcı yapımcılık” dinleyen Ankaralı sinemaseverler, Uluslararası Senaryo Yazarları Federasyonu FIPRESCI’nin başkanı Alin Taşçıyan’dan da “film okuma”nın inceliklerini duydular. Festival kapsamında ayrıca, “Kusursuzlar” filminin senaristi Emine Yıldırım da “senarist kimdir?” sorusunu cevaplandırdı. Uçan Süpürge festivalinin en çarpıcı bölümünü ise “Direnişin Kadınları” fotoğraf sergisi oluşturuyor.

10-17 Mayıs tarihleri arasında, Alman Kültür Merkezinde ziyaretçilerini bekleyen sergi, geçen yıl Haziran ayında yaşam hakkı için ve adaletsizliğe karşı başlatılan kitlesel direnişten fotoğraflardan oluşuyor. Bu sene ilk kez Buğday Derneği ile ortak bir şekilde düzenlenen, “Kadınlık halleri” başlığı altında 7 kadının gerçekleştirdiği atölye çalışmaları ise tamamen doldu.

Nihan Poyraz Tömürcü’nün “doğal merhem yapımı” atölyesi, festival kapsamındaki etkinliklerin en çok ilgi görenlerinden oldu. 8-15 Mayıs tarihlerinde başlayacak Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali kapsamındaki atölye çalışmalarından birini de 12 Mayısta gerçekleştirilecek olan Gülme Yogası bölümü oluşturuyor. 15 Mayıs tarihine kadar etkinlikleri devam edecek festivalde, 13 Mayıs Salı günü dans ederek farkındalığı arttırma yöntemi öğretilecek.

Okunma Sayısı: 953